Dr. Yaman Sağlam, İlk ve Orta öğrenimini Samsun'da aldı. 1983 yılında Samsun Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimine Samsun'da devam ederek 1991 yılında Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden, 2000 yılında da OMÜ Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı'ndan doktor olarak mezun oldu.

Öğretim görevlisi olarak başladığı Kadir Has Üniversitesi Tıbbi BiyolojPi ve Genetik Anabilim Dalı'nda çalıştıktan sonra 2002 yılında ayrılan Dr. Yaman Sağlam, daha sonra Belçika'da ESHRE ve Chicago'da Reproductive Genetics Institute'da Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) eğitimi gördü.

2002-2003 yıllarında İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde, 2004-2007 yılları arasında İstanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde Genetik Tanı Merkezi sorumlusu olarak çalıştı. Bu süre zarfında Türkiye'de kromozom bozuklukları ve tek gen hastalıklarına ait birçok Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) uygulaması yaptı.

2008-2016 yılları arasında İstanbul Göztepe Medical Park Hastanesi Genetik Tanı Merkezi'nin başkanlığını yapan Dr. Yaman Sağlam, 2016 yılından itibaren Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde Öğretim Üyesi olarak göreve başladı. Beraberinde Mecidiyeköy'de PREMED Genetik Tanı Merkezi'nde de hizmet vermektedir.

Yurtdışı ve yurtiçi bilimsel dergilerde yayınlanmış 30 adet makalesi ve çok sayıda bilimsel tebliği ve 2 adet kitap yazımında bilimsel katkısı bulunan Dr. Yaman Sağlam, yurt içinde ve dışında farklı mesleki ve sosyal kuruluşların da üyesi olarak yer alıyor.

Üye olduğu mesleki dernek ve kuruluşlar

- İstanbul Tabip Odası
- Tıbbi Genetik Derneği
- ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology)
- ASRM (American Society for Reproductive Medicine)

Hem yeni teknolojilerin ülkemizde uygulanması hem de genetik hastalıkların tanısı için tanı kitlerinin geliştirmesi konularında AR-GE çalışmaları yapmakta, tez ve projelere de destek vermektedir.