Gen’den Geleceğe

Sağlıklı Yaşam Panellerİ

Sağlıklı yaşam panelleri oluşturulması için tüm yaş aralıklarındaki bireylere yönelik, spor ve beslenme ile sağlıklı yaşam benimsetilmektedir. Sağlıklı bir yaşamın temeli sağlıklı beslenme, hareket ve uykudur. Bu temellerin sağlanabilmesi için uygun koşulların oluşturulması gerekmektedir. Kişide bulunan genetik risklerin belirlenmesiyle beraber yaşam kalitesini düşüren davranış biçimlerinin iyileştirilmesi sağlıklı bir yaşam sürdürülmesini sağlar. Ayrıca, sigara ve alkol kullanımı sağlıklı yaşamı olumlu etkilemeyen faktörler arasında yer almaktadır. Kişinin kilo alması ve sağlıksız beslenmesi gün içinde gerçekleştirdiği rutin işlerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle, hem genetik risklerin hem de çevresel faktörlerin doktorla birlikte değerlendirilmesinden sonra kişinin beslenme ve yaşam düzeni sağlanır ve sağlıklı bir yaşam için gereken tıbbi destek oluşturulur.

Broşürümüze göz atın

Randevu Alın

appoinmentRandevu Alın

Buradan Sadece okuduğunuz konu hakkında form doldurabilirsiniz

Send Email Notification

Sıkça Sorulan Sorular

Günümüzde birçok tıp alanında çalışmalar yapılarak yeni teşhisler ve tedaviler bulunmaktadır. Bunlardan biri olan kişinin genetik yapısına göre zayıflayabilmesi mümkündür. Kişiden kişiye göre değişen metabolizma yapısına bağlı olarak bireyin genetik yapısı incelenir ve uygun diyet listesi oluşturulur. Her birey aynı değildir. Bireyleri birbirinden farklı yapan bazı genetik farklılıklar vardır. Bu nedenle bir
beslenme programı bir kişiye iyi gelirken diğer bir kişiye uygun olmayabilir, bu durum bireylerin genetik olarak birbirinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır.
Telomer, vücudumuzda yer alan tüm hücrelerdeki DNA sarmallarının ucunda bulunmaktadır. Telomerler, hücrelerin vücut sağlığını dinç tutabilmesi için bölünmektedir bu nedenle sürekli kısalmaktadır. Telomer uzunluğu stres, sigara, obezite, egzersiz eksikliği, kötü beslenme alışkanlıklarının da etkisi ile azalmaktadır. Telomer; kişiden alınan kan örnekleri üzerinde hücre incelemesi yapılarak telomere uzunluğunu ölçen bir testtir. Yapılan test doğrultusunda ne kadar hızlı yaşlandığınızı
görebilirsiniz. Bu testin yapılmasındaki temel amaç kişinin yaşındaki ilerlemeler doğrultusunda oluşabilecek hastalık risklerini ölçümlemektedir.
Telomer, kişinin günlük yaşamındaki alışkanlıklarına bağlı olarak kısalmaktadır. Kişinin sigara, strese maruz kalma, yorgun ve az uykuya ait bir yaşamı var ise telomerlerinin kısalmasına etki etmektedir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşamı oluşturan temel koşulların sağlanması ile telomerin olumlu yönde bir etkisi bulunmaktadır.
Telomer Testi, kişinden alınan kan testi ile hücrelerinin incelenmesi doğrultusunda teşhis konularak yapılmaktadır. Hücrelerde yer alan DNA sarmalları incelenir ve telomerlerin uzunlukları ile ilgili gözlem yapılmaktadır.
Sağlıklı beslenme beraberinde sağlıklı yaşamı getirmektedir. Sağlıklı bir yaşama sahip birey günlük spor ve egzersizlerini yapar ve kötü besin tüketiminden uzak durarak sağlıklı bir uyku alır bu neden bu özelliklere sahip bireylerde telomerler kısalma etkisi göstermemektedir. Bu nedenle, sağlıklı beslenme ile telomerler doğrudan bağlantılıdır.

Comments are closed.