Gen’den Geleceğe

Preimplantasyon Testleri (Gebelik öncesi)

Preimplantasyon Genetik Tanı testi bebeğin embriyo döneminde genetik bir hastalığı bulunup bulunmadığını tespit etme amacıyla yapılmaktadır. Anne, tüp bebek yöntemleriyle hamile kalmadan önce olası riskleri önceden belirlemek için embriyolarda çalışmalar olmaktadır. Tüp bebek uygulaması sırasında sağlıklı embriyolar tanımlanabilir. Ayrıca embriyolardaki HLA ve Rh genotipleri de belirlenebilmektedir. Bu test kalıtsal hastalık taşıyan aile bireylerine sunulmaktadır. Olası tüm riskleri önceden belirlemek hem ailenin hem de bebeğin sağlığı için önem taşımaktadır.

Broşürümüze göz atın

Randevu Alın

appoinmentRandevu Alın

Buradan Sadece okuduğunuz konu hakkında form doldurabilirsiniz

Send Email Notification

Sıkça Sorulan Sorular

Otizm alanında yapılan birçok çalışmaya bağlı olarak; erkek ve kız çocukları arasındaki yaygınlığına bakıldığı zaman erkek çocuklarda kız çocuklarından 4 kat daha fazla ortaya çıktığı görülmektedir. Ayrıca, Otizmi olan bireye sahip ailenin, ikinci çocuklarında otizm görülme riski %4 ile %10 arasında değişkenlik gösterir. Bu nedenle aile bireyleri içerisinde bulunan otizmli bireylerin ilerleyen hayatlarında hamilelik dönemlerinde ya da çocuklarında otizm olarak ortaya çıkabilmektedir.
Dünyanın birçok yerinde sıkça görülen hastalıklardan biri olan Talesemi, önlenebilir bir kan hastalığıdır. Talsemi hastalığı oluşması için bireyin, hastalık öelliği olan tek bir geni taşıyor olması yeterli olmamaktadır bu nedenle hastalığın olabilmesi için anne ve babadan kalıtılan genlerden ikisinin de hastalıkı olması etki etmektedir. Bu hastalık geni anne ve babadan alınması ile oluşmaktadır. Talesimi anne ve babanın genlerine bağlı olarak kişide 3 farklı türde görülebilmektedir.

1) Bazi bireylerde talesimi etkisi yaşamları boyunca etki göstermezken taşıyıcılık riskine sahip olabilmektedirler.

2) Bazı hastalarda ise orta ve ağır dereceli kansızlık sorunları oluşabilmektedir. Taşıyıcı durumdaki kişilerde meydana gelen bu rahatsızlık, halsizlik, solgunluk ve iştahsızlık gibi belirtileri göstermektedir.

Comments are closed.